sobota, 24 maja 2014

30-DAY BOOK CHALLENGE #1

Dzisiaj pierwsza część 30-Day Book Challenge. Będzie to 5 dni z listy. Toady I want to share you firts part of 30-Day Book Challenge. It was 5 days from list.
 
1.Best book you read last year.
       I think it was 'Hunger Games'. My first impression was 'omg it's very boring I supposed' but after I read it I lovin' it! 
   Najlepsza książka, którą czytałaś z zeszłym roku.
       Myślę, że taką książką były Igrzyska Śmierci, Suzanne Collins. Na początku nie byłam jakoś zachwycona tą lekturą, ale potem zakochałam się w niej.2.A book that you've read more than 3 times.
         It was a very popular book 'Narnia:The Lion, the Witch and the Wardrobe' C.S.Lewis. Who don't love this story? I guess nobody. 
   Książka, którą czytałaś więcej niż 3 razy.
       To opowieść C.S Lewis'a 'Opowieści z Narnii:Lew, Czarownica i Stara Szafa'. Nie wiem czy jest ktoś, kto nie lubi tej książki. Jest to tajemnicza, wzruszająca historia piątki rodzeństwa, którą trzeba przeczytać. 
3.Your favorite series.
     I guess It was 'Selection Trilogy'. I love it! I'm waiting for third part 'The One'. I'm really impatient.
  Twoja ulubiona seria książek.
    To seria 'Selekcja'. Uwielbiam ją! Z niecierpliwością czekam na trzecią część. 

4. Favorite book of your favorite series.
         It's definitely first part of 'Selection Trilogy' called 'Selection'. I love it so much, cause it's very stunning story. 
    Ulubiona książka z ulubionej serii. 
         To zdecydowanie pierwsza części 'Selekcji', zatytułowana 'Rywalki'. Uwielbiam ją! Jest to oszołamiająca książka, pełna niesamowitych zwrotów akcji. 
5. A book that makes you happy. 
       I think it's One Direction's biography. It was funny book with they fails or nice situations. It called 'Dare To Dream as One Driection'. I'm always smile when I read it.
  Książka, która czyni cię szczęśliwą.
      Myślę, że to biografia One Direction. Książka pełna śmiesznych sytuacji, w których się znaleźli i zabawnych faktów. Tak..Uśmiecham się nawet na samą myśl o tym. 
 
     

    To by było na tyle dziś. Obecnie w czytaniu mam 'Delirium', czyli opowieść o Lenie chorej na miłość, oraz 'Pandemonium', drugą część historii o zakazanej miłości. 
  It was enough I guess. I'm  actually reading 'Delirium' it's story about Lena and 'Pandemonium' second part of this stunning series about contagius love.