sobota, 9 listopada 2013

Mały Książę. Little Prince.

„Mały Książę”. Skromna objętościowo książeczka, autorstwa Antoine de Saint-Exupéry, opowiadająca o spotkaniu małego chłopca z asteroidy B-612 i Pilota, który mimo dorosłego wieku zachował dziecięcą wrażliwość. Autor przenosi    czytelnika w fantazyjny świat,  wpisując w niego głębokie refleksje, dotyczące miłości, przyjaźni, cierpienia, szczęścia, samotności i życia. Zachwyca czytelników poetyckim stylem, opowiadając wzruszającą historią chłopca, który pokochał różę, lecz dopiero dzięki wędrówce po wszechświecie zrozumiał, jak wyjątkową była dla niego istotą. Opowieść, skierowana głównie do dzieci, z biegiem czasu stała się również ulubioną lekturą młodzieży i dorosłych. O popularności książki świadczy fakt, iż została ona przetłumaczona na ponad 180 języków i dialektów. 

 Co więcej, ciąg dalszy historii Małego Księcia można poznać dzięki książce  autorstwa Jean-Pierre Dawidts  o tytule "Mały Książę odnaleziony".


To co osobiście urzekło mnie najbardziej podczas lektury, to dziecinne, a jednocześnie bardzo dojrzałe pytania Małego Księcia dotyczące poszczególnych sfer życia. Książki, które do  tej pory czytałam miały jasno sformułowane przesłanie. Ta książka skłania do refleksji.
-Kim tak naprawdę był Mały Książę? Dlaczego autor nawiązał do dziecka? 
Może chciał pokazać świat widziany jego oczyma...jego małą, wrażliwą duszą... Często słyszymy stwierdzenie 'dzieci i ryby głosu nie mają'. Czyżby? Polecam zatem tę książkę wszystkim dorosłym by starali się słuchać uważniej bo...'Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.' Little Prince is an incredible book. I think that everybody should read it.