poniedziałek, 24 lutego 2014

A jeśli zostanę

Dziś przedstawię Wam niezwykłą książkę pt. 'A jeśli zostanę' napisaną przez Barbarę Ciwoniuk. Jest to powieść z serii ' +/- 16', którą zaczęłam ostatnio czytać. 
 Książka jest o Wiktorii, która z rodzicami i siostrami mieszka na wsi. Niestety jej rodzice giną w wypadku i rada rodzinna złożona z cioć i wujków postanawia wyrwać dziewczynki z sielskiego, wiejsko-leśnego życia i zabrać je do miasta. Wiktoria, jest nastolatką, która nie dorasta jak inne nastolatki, czyli przy laptopach i komputerach oraz smartfonach. Jest to dziewczyna, która razem z ojcem obserwowała lisy i sarny, oraz prowadziła zielniki, a nie blogi. Zmuszona jest przeprowadzić się do ciotki Janiny i wujka, który jest wojskowym oraz kuzynki Janki, nazywanej Lalą, która jest egoistką i rozpuszczoną dziewczyną. Wiktoria nie przepada ani za ciotką ani za ekshibicjonistyczną kuzynką, więc nie jest rozentuzjazmowana wyjazdem. Wiktoria jest rzucona na głęboką wodę. Wielkie miasto, dużo ludzi, szkoła, kuzynka, która nazywa ją 'wieśniarą'. Dużo zamieszania wywoła przyjaciel Lali oraz pies Janki, który jest głuchy. Wiktoria próbuje odnaleźć siebie, jednak w takim mieście nie może być sobą. Musi udawać w pewnym rodzaju snobkę, której nie brakuje tu i ówdzie, ale dużo brakuje w mózgu. Jednak nie daje się w to wciągnąć i pomimo wszystkich docinek Janki zostaje taką, jaka jest. 
Książka pokazuje bardzo znaną sytuację, czyli udawanie kogoś, kim się nie jest. Ponieważ, jak się potem okaże to Janka ma problem z tą dolegliwością, a Wiktoria będzie jej motywacją do zmiany tego zachowania. Książka pokazuje, że nie warto zmieniać się by być lubianym, ludzie muszą zaakceptować to jakim jesteś inaczej nie są warci uwagi. Trzeba zawsze o tym pamiętać, a ta książka jest doskonałym potwierdzeniem tego zjawiska...
Hi! Today I want to describe a unsual book, called 'A jeśli zostanę'. It's story about Victoria, teenager, who doesn't grow up on technology but ona country and forest. When her parents' ve got an accident she must move to her aunt and cousin. She isn't exciting because they're very selfish and silly. But she don't change her personality. Her cousin called Lala and her friends called Victoria 'mrs hicks'.